Students Honored at 2013 Awards Ceremony

Posted May 2nd, 2013 at 2:27 pm.

Award PhotoAt a ceremony on Thursday, April 25, President Jane McAuliffe announced the winners of a host of awards given to Bryn Mawr students. The awards and scholarships cited include honors bestowed by Bryn Mawr as well as those given by outside organizations. Here is the complete list of awards and honorees:

NATIONAL AWARDS

Fulbright Fellowship
Ellen Vari ’13 of Virginia

Watson Fellowship
Sarah Aubrey ’13 of Pennsylvania

UNDERGRADUATE ACADEMIC PRIZES AND AWARDS 

Charles S. Hinchman Memorial Scholarship
Archana Kaku ’14 of Maryland

Mellon Mays Undergraduate Fellowship
Orsola Capovilla-Searle ’15 of Mexico
Whitney Lopez ’15 of Pennsylvania
Esteniolla Maitre ’15 of Massachusetts
Chandrea Peng ’15 of Massachusetts
Serena Pierce ’15 of New Jersey

Elizabeth S. Shippen Scholarship in Foreign Language
Cynthia Columbus ’14 of Massachusetts

Elizabeth S. Shippen Scholarship in Science
Bingqing Li ’14 of China

UNDERGRADUATE CO-CURRICULAR PRIZES AND AWARDS

McPherson Award for Excellence
Kersti Francis ’13 of Virginia
Katherine McCormick ’13 of Washington
Linet Suarez ’13 of Florida

Dr. Hayley S. Thomas Prize in Diversity
Sarah Jenness ’13 of Massachusetts
Jessica Hyejin Lee ’13 of California
Esteniolla Maitre ’15 of Massachusetts

GRADUATE SCHOOL OF ARTS AND SCIENCES AWARDS

Doris Sill Carland Excellence in Teaching Award
Dianne Boetsch of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Greek, Latin, and Classical Studies
Lauren Crampton of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Classical and Near Eastern Archaeology
Andrew Krasley of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Chemistry

Eugene Vanderpool Fellowship at the American School of Classical Studies at Athens
Johanna Best of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Classical and Near Eastern Archaeology

Koç University Research Center for Anatolian Civilizations Junior Residential Fellowship
Steve Karacic of Illinois, Ph.D. Candidate in Classical and Near Eastern Archaeology

McPherson Award for Excellence
Lindsey Dever of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Psychology
Stella Diakou of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Classical and Near Eastern Archaeology

Mrs. Giles Whiting Fellowship in the Humanities
Johanna Gosse of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in History of Art
Eleanor Mulhern of Pennsylvania, Ph.D. Candidate in Greek, Latin, and Classical Studies

GRADUATE SCHOOL OF SOCIAL WORK AND SOCIAL RESEARCH AWARDS

Shahbanu Goldberg, M.S.S. ’00, Award 
Bart Graham of Pennsylvania, M.S.S. Candidate

McPherson Award for Excellence
Rachel Salzberg of Pennsylvania, M.S.S. Candidate

Kevin J. Robinson Award
Troy Jackson of Pennsylvania, M.S.S. Candidate

DEPARTMENTAL AWARDS

Berle Memorial Prize in German Literature
Jillian Galloway ’13 of New York

Bolton Senior Award
Jacinda Tran ’13 of Delaware

Mary Louise Cookson Prize in Mathematics
Sowmya Srinivasan ’13 of New Jersey

Frederica de Laguna Award
Katherine Grassle ’13 of Illinois
Kelsey Kim ’13 of California

Elizabeth Duane Gillespie Fund for Scholarships in American History
Hannah Zuckerman ’14 of Pennsylvania

Pauline Jones Prize in French
Anh Duong Nguyen ’13 of Vietnam
Leigh Schaefer ’13 of Pennsylvania

Anna Lerah Keys Memorial Prize
Raija Heikkila ’15 of Estonia

Sheelah Kilroy Memorial Scholarship in English
Archana Kaku ’14 of Maryland
Hema Surendranathan ’14 of Malaysia

MIT Lincoln Labs Research Award:

    Computer Science
    Caitlyn Clabaugh ’13 of California

    Math
    Alicia Lozano ’13 of California
    Pan Xie ’13 of China

    Physics
    Leigh Schaefer ’13 of Pennsylvania

Elinor Nahm in Intermediate Italian
Lindsay Burak ’15 of Pennsylvania

Elinor Nahm in Introductory Italian
Estella Barbosa de Souza ’14 of Rhode Island
Melina Koukoutchos ’16 of Louisiana
Margaret Patchin ’16 of New Jersey

Elinor Nahm in Italian Language and Literature
Camila Aguais ’14 of the United Kingdom
Laura Silla ’14 of Colorado

Elinor Nahm Prize in Russian Language and Linguistics
Kirsten Howe ’13 of Pennsylvania

Elinor Nahm Prize in Russian Literature and Culture
Molly Murry ’13 of Oregon

Elisabeth Packard Fund
Amanda Filmyer ’14 of Pennsylvania

Charlotte Angas Scott Prize in Mathematics
Alexandra Bianca Boranda ’13 of Romania
Shuning Yan ’13 of China

Katherine Stains Prize Fund in Classical Literature
Gaia Brusasco ’13 of Oregon

Emma Osborn Thompson Prize in Geology
Alliya Akhtar ’13 of Pakistan
Amelia Lee Zhi Yi ’13 of Malaysia

Anna Pell Wheeler Prize in Mathematics
Hao Jiang ’13 of China
Yue Shao ’13 of China
Qian Wu ’13 of China

Jane Wilkinson Arts Prize in Dance
Luciana Fortes ’13 of Canada

Jane Wilkinson Arts Prize in Theater
Erin Washburn ’13 of Maryland

LITERARY PRIZES

Academy of American Poets Prize
Thanh-Trang Hoang-Le ’13 of Vietnam

    Honorable Mention
    Gillian Diffenderfer ’13 of Pennsylvania
    Mary Alice Freeman ’14 of Pennsylvania

Seymour Adelman Poetry Award
Mary Alice Freeman ’14 of Pennsylvania

Bain-Swiggett Poetry Prize
Hema Surendranathan ’14 of Malaysia

    Honorable Mention
    Emily Strong ’13 of Virginia
    Thanh-Trang Hoang-Le ’13 of Vietnam

Katherine Fullerton Gerould Memorial Prize
Hannah Hynes-Mumford ’16 of Washington
Martha Wechsler ’14 of Massachusetts

Richmond Lattimore Prize for Poetic Translation
Gillian Diffenderfer ’13 of Pennsylvania

Alexandra Peschka Prize
Hannah Hynes-Mumford ’16 of Washington

    Honorable Mention
    Kathryn Darling ’16 of Virginia
    Eileen Morgan ’15 of California

Anne Kirschbaum Winkelman Literary Prize
Hema Surendranathan ’14 of Malaysia

    Honorable Mention
    Laura Reeve ’13 of California

OTHER BRYN MAWR AWARDS

Seymour Adelman Book Collector’s Award, 1st Place
Katherine Littrell ’14 of Australia

Seymour Adelman Book Collector’s Award, 2nd Place
Lauren Malamed ’15 of Pennsylvania

Hester Ann Corner Prize for Distinction in Literature
Kersti Francis ’13 of Virginia

Hester Ann Corner Prize for Distinction in Literature–Foreign Language
Anh Duong Nguyen ’13 of Vietnam

The Albert M. Greenfield Digital Center for the History of Women’s Education Undergraduate Essay Prize
Emily Adams ’14 of Washington

Maria L. Eastman Brooke Hall Memorial Scholarship
Mengjie Pan ’14 of China

The Georgette Chapman Phillips ’81 Scholarship
Elizabeth Rock ’14 of Massachusetts

Gail Ann Schweiter Prize
Qing Du ’15 of China

Thomas Raeburn White Scholarship
Elizabeth Rock ’14 of Massachusetts

Filed under: awards,GSAS,GSSW,Students Tags: , by Diana Campeggio

Comments are closed.